A fenti munkálatokhoz, ha a megbízó igényli, cégünk beszerzi, és helyszínre szállítja az anyagokat.
A gipszkartonozás lépései:
Szabás , Szerelés
A csatlakozó épületrészekkel rugalmas anyag közbeiktatása szükséges.
10 mm-nél nagyobb várható födémlehajlás esetén csúszó csatlakozás készítendő.
A szegélyprofilt a megfelelő rögzítőeszközzel kell a csatlakozó épületrészekhez erősíteni. A rögzítési távolságok födémhez és aljzathoz max. 80 cm ; a falra való rögzítés esetén legalább 3 rögzítési ponttal max. 100 cm .
A rögzítőeszköz tömör csatlakozó épületrészhez: beütődűbel, nem tömör épületrészhez: az építőanyaghoz alkalmas speciális lehorgonyzó elem.
Vázszerkezet
A horganyzott 0,6 mm anyagvastagságú UW 50, UW 75 vagy UW 100 acélprofilok a padlóhoz és födémhez való kapcsolatot adják, mint vezetősínek.
Az UW-profilokba a függőlegesen beállított és beigazított CW 50, CW 75 vagy CW 100 állványprofilok adják a gipszkarton borítás hordozóbordázatát, melyek tengelytávolsága 62,5 cm (egyrétegű burkolatra helyezett kerámiaburkolat esetén max. 42 cm ).
Borítás
A borítás függőlegesen elhelyezett lehetőleg helyiségmagas gipszkarton építőlemezek egymás mellé sorolása és a vázon történő rögzítése. A gipszkarton építőlemezek a padlótól kb. 1 cm magasra elemeltek.
Az ajtótok profilokhoz sohasem, a vezető UW profilokhoz általánosan a gipszkarton építőlemezeket nem szabad rögzíteni.
Csavartávolság 25 cm (kétrétegű borítás esetén az alsó rétegen a csavartávolság 75 cm-re növelhető).
Nem helyiségmagas gipszkarton építőlemezek esetén W111 (egyrétegű) rendszernél a vízszintes illesztések legkisebb távolsága egymástól 400 mm . Az illesztés háttámaszaként CW vagy UW profilt alkalmazunk.
W 118 rendszernél a gipszkarton építőlemezek közé oldalanként két-két acéllemezréteg kerül, melyek 0,5 mm vastagok és átlapolásuk min. 10 cm .
Az acéllemezeket gyorsrögzítő lemezcsavarral ideiglenesen rögzítik, amely a gipszkarton borítás készítése során eltávolítandó.
Hézagolás - fugázó anyagok
Fugafedő papírcsík és/vagy kézi illetve gépi felületkiegyenlítő anyaggal történik.
Az impregnált kiegészítő vízzárással és színezéssel látja el az impregnált gipszkarton építőlemezt.
Többrétegű borításnál tűzvédelmi vagy akusztikai követelmények esetén az alsó rétegek fugáit csak kitölteni, a külső réteg fugáját simítani is kell.
A látható csavarfejeket mindig simítani szükséges.
A felületkiegyenlítést akkor végezhető, amikor a gipszkarton építőlemezeken nem lépnek fel nedvesség- vagy hőmérséklet-változás hatására nagyobb hosszváltozások.
A felületkiegyenlítést + 10°C alatti helyiség hőmérséklet esetén nem szabad elvégezni. A levegő- és az épületszerkezet min. + 5°C kell legyen.
Felületkezelés
Az első felhordott festékréteg előtt a felső gipszkarton építőlemezen alapozás szükséges. Az alapozó anyag és bevonati anyag/réteg összehangolását és a termékszállítók felhasználási utasításait be kell tartani. A gipszkartonra a következő rétegek hordhatók fel:
Bevonatok: alkalmazási célok és követelmények szerint vízálló műanyag-diszperziós festék, olajfesték, matt lakkfesték, alkidgyanta festék, polimergyanta festék, poliuretán-lakkfesték (PUR), epoxidlakk festék (EK)
Vakolatok, pl: műgyanta vakolat, vékony vakolat, simítás, ásványi vakolat a felületkiegyenlítéssel és papír fugafedőcsíkkal összefüggésben
Tapéták: papír, textil- és műanyagtapéták
Kerámia burkolat
Alkáli rétegek mint pl: mész-, vízüveg- és szilikátfestékek nem alkalmasak a gipszkarton építőlemezek alapozására
Szilikátfesték-diszperziók a festékgyártók ajánlása szerint az utasítások szigorú betartása mellett használhatók fel.
Tűz védelem
A hazai szabványoknak megfelelő tetőtérbeépítés külső határoló szerkezetével szembeni 0,5 ill. 1,0 órás tűzállóság a követelményt tűzvédelmi gipszkarton építőlemezzel érhetjük el, Th=0,5 ó esetén 15mm ill Th=1,0 ó esetén 2x15mm (F15) vastagságú borítással.
Terhek rögzítése vízszintes felületen
Lámpákat és más hasonló tárgyakat, mint pl. függönykarnisokat univerzális dűbellel, üregdűbellel vagy billenőhoroggal rögzíthetjük a gipszkarton álmennyezetekhez
Magas páratartalmú terek
A szárazépítési rendszerek építőlemezei és vázszerkezetei 75%-os relatív páratartalomig építhetők be korlátozás nélkül a páratechnikai körülményeket figyelembe véve. A magasabb relatív páratartalmú terekben a szerelt rendszereket a páraterhelt oldalról impregnált építőlemezzel szükséges borítani. Ilyen terek a lakások konyha, fürdő, wc terei valamint közösségi épületek wc, szállodaszobákhoz tartozó fürdő helyiségei stb. Nem készíthetők impregnált építőlemez borítással tartósan vagy hosszan tartóan 90-100 % relatív páratartalmú helyiségek határoló szerkezetei. Nem készülhet uszodaterek, szaunák, nagy főzőkonyhák, állandó használatú üzemi zuhanyozók álmennyezete, válaszfala minden kötöttség nélkül szerelt rendszerből. A KNAUF ezekre a rendszerekre a vázszerkezet fokozott korrózióvédelmét és gipszet nem tartalmazó cementkötésű építőlemez borítást ajánl, melyek betervezése, beépítése egyedi konzultációt igényel.
... várja hívását ha zárszerelésre, zárjavításra van szüksége. Ha kizárta magát, nem működik rendben ajtajának-ablakának zárszerkezete keresse szolgálatunkat.
Kádfelújítás, kádfestés
Ha nem szeretné régi kifakult fürdőkádját kicserélni, keresse bátran szolgálatunkat.